Jakie buty założyć w góry?
Buty w góry to podstawa ekwipunku, który należy mieć ze sobą w razie wakacji czy urlopu w Tatrach, Beskidach lub w innych pasmach górskich. Wiele osób zadaje jednak sobie pytania, jakie buty w góry latem, a jakie zimą będą najlepsze? Czy wybrać modele zakrywające kostkę, czy wystarczą wygodne półbuty ze żłobioną podeszwą? Dzisiaj kilka słów o tym, jak wybrać buty do chodzenia w górach, by bezpiecznie spędzić czas na szlakach.
Jaki obuwie trekkingowe założyć w góry
Wybór najlepszych butów w góry zależy od planowanej trasy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie kupować nowej pary za każdym razem, dlatego lepiej podejść do tematu w nieco inny sposób.
Trasy górskie dzielą się na:
- łagodne podejścia, bez kamieni lub z ich minimalną ilością,
- trudne, kamieniste szlaki,
- trasy przemierzane zimą, gdy pod naszymi stopami pojawi się śnieg i lód.
W pierwszym przypadku w zupełności wystarczą nam wygodne i oddychające półbuty, najlepiej ze wzmocnionym noskiem. Oczywiście najoptymalniej jest wybrać modele dedykowane do łagodnych tras, tzw. buty podejściowe. Są one o wiele lżejsze od tradycyjnych butów w góry, sprawdzają się idealnie w cieplejsze dni wiosny i latem. Charakteryzują się obecnością membrany, która odprowadza wilgoć z wnętrza buta, chroniąc przed przenikaniem jej z zewnątrz (do pewnego stopnia). Buty w góry na lato mogą posiadać przewiewne siateczki, wstawki ułatwiające cyrkulację powietrza. Jeśli wybieramy modele zimowe, powinny być one bardziej szczelne.
Buty z wysoką cholewką będą idealne na trudne, kamieniste szlaki oraz trasy z dużą różnorodnością terenu i znaczną różnicą wysokości. Zapewnią najlepszą stabilizację kostki, zmniejszając ryzyko jej skręcenia. Dzięki grubej, żłobionej podeszwie dobrze amortyzują nierówności terenu, nie sprawiając dyskomfortu w czasie chodzenia. Bywają nieco ciężkie, dlatego należy przyzwyczaić się do poruszania w tego rodzaju butach. Wybierając nowy model warto zwrócić uwagę na obecność membrany lub elementów skórzanych – pomimo grubszej tkaniny wykonania, nadal muszą oddychać i dbać o nasz komfort na trasie.
Najbardziej specjalistyczne obuwie należy założyć wtedy, gdy planujecie wyprawy w góry zimą lub inne trudne podejścia. Obuwie ekspedycyjne jest wykonywane z zaawansowanych materiałów, zazwyczaj charakteryzuje się wyższą cholewką i dodatkowym ociepleniem. Można do niego bez problemu zamocować raki, które są niezbędne do zimowych wędrówek po połaciach śniegu.
Jakie buty w góry takie bezpieczeństwo
Wydaje ci się, że wybrałeś już najlepsze buty? Zaczekaj z zakupem i zadaj sobie kilka dodatkowych pytań:
- jaki jest twój poziom wytrenowania?
- jak długie trasy planujesz?
- czy będziesz nosić duży plecak górski?
Jeśli nie chodzisz zbyt często po górach, bardziej wytrzymałe, twardsze obuwie będzie dla ciebie lepsze, zapewniając stabilność szczególnie na nierównym, kamienistym podłożu. Gdy wyprawy w góry nie są dla ciebie niczym nowym, z pewnością wiesz, w jakim obuwiu czujesz się najlepiej i potrafisz dopasować je do panujących warunków. Jeśli planujesz długą trasę, na którą musisz zabrać ciężki plecak, również postaw na obuwie stabilizujące kostkę – pod wpływem wagi twoje kroki stają się mniej uważne i bardziej narażasz się na kontuzję.
Jakie buty w góry zimą będą najlepsze, a co założyć latem
Buty w góry na lato powinny posiadać przewiewne siateczki, wstawki ułatwiające cyrkulację powietrzaśś. Dobre buty w góry będą także odprowadzały wilgoć dzięki wspomnianej już membranie, zapobiegając zawilgoceniu. Muszą być również lekkie, szczególnie przy wysokich temperaturach. Pamiętamy jedynie o tym, że latem w wysokich partiach gór nie musi być koniecznie upalnie – słupek rtęci pokazuje często kilka jeśli nie kilkanaście stopni mniej niż na początku podejścia.
Jakie buty w góry założyć zimą? Najlepiej sztywne, wysokie, z dodatkowym ociepleniem. Jeśli nie chcemy kupować nowej pary, załóżmy po prostu grubszą skarpetę. Tutaj nie wchodzą w grę żadne siatki i inne elementy poprawiające cyrkulację, gdyż zimowe obuwie ma przede wszystkim zapewniać ciepło. Bardzo praktyczna jest antypoślizgowa podeszwa z możliwością wpięcia raków.
Zacznij od obuwia
Wyprawa w góry zawsze wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Obuwie górskie to podstawa ekwipunku, bez którego nie powinno wychodzić się poza bezpieczne asfaltowe ścieżki. Odpoczywając w Domku Alpejskim Kwiat Śniegu możecie wyruszyć na jedną z wielu tras tatrzańskich dostępnych przez cały rok lub w wybranych okresach. Wiecie, które trasy są najpiękniejsze i warto je przejść przynajmniej raz w życiu?